Find the road to your happiness by helping others.

Myšlenka o tom, že se budu profesionálně věnovat canisterapii přišla již během mého studia Speciální pedagogiky. Mohla jsem přímo v praxi sledovat, jak je pro děti i dospělé kontakt s pejsky důležitý a pomáhá. Sama jsem byla na pejsky odmalička zvyklá.

Můj parťák Eddie je zlatý retrívr. Je to mladý pejsek, který je ke canisterapii veden již od štěněcího věku. Je vnímavý, pozitivně a trpělivě reaguje na děti i starší osoby.

Eddie je nejmladší z vrhu 7 štěňátek, často bývá se svým bratrem Charliem. Oba jsou zvyklí na kontakt s jinými pejsky, ale zejména s dětskými skupinami a seniory. Mají zajímavý rodokmen dokumentovaný v Popisu Původu, jejich babička byla taktéž canisterapeutický pes.

Společně rozvíjíme všechny canisterapeutické aktivity – relaxační i pohybové, čichací (vyhledávací), formou hry.  Eddie výborně reaguje i na větší dětské skupiny (do 15-ti dětí), ale doporučujeme zejména individuální lekce. Při individuálním setkání je kontakt s klientem velmi intenzivní  a nejvíce účinný.

Pomoc s řešením problémů přichází zejména díky dobré náladě – blízkost vstřícného pejska prosvítí každému celý den. Setkání se odehrává v přátelské atmosféře, pomůcky jsou nápadité a barevné.

Program lekcí stále obměňujeme a rozvíjíme. Průběžně je Eddie stále vzděláván a spolu pokračujeme v dalším výcviku.

Vedle pracovního programu patří k našim společným aktivitám procházky po rovinách i kopcích, trávíme co nejvíce času spolu nejen doma, ale i na cestách. Oba pejsci mají rádi vodu, dřevo, různé druhy hraček. U Eddieho je rozvíjen jeho talent pro canicross (běhání člověka se psem).

U klientů se zabýváme  zpřístupněním pejska – povídání o tom, co pejsek vnímá, jak reaguje a v čem nám může pomoci. Názorně předvádíme, co lze s pejskem podnikat, jak se k němu přiblížit a navázat úzký kontakt.

Vítanou posilou je pro nás nový člen našeho týmu – roce 2022 se k nám připojila fenka labradora Maggie (Megí). Je to velice milý pejsek z dobré rodiny s průkazem původu, který dokládá, že její předci také úspěšně působili v canisterapii. Její pozitivní mladá energie dala našemu týmu nový náboj, Maggie je velmi kontaktní a přítulná, skvělá na psí hlavolamy různých úrovní. Je oblíbená především u dětí, ale vítaná také u seniorů nebo klientů na vozíčku, neboť se k nim velmi ráda přitulí nebo i přilehne na klín. Jelikož je menší postavy, je vhodná i k ležícím a méně pohyblivým klientům. Vyzařuje z ní životní radost a pozitivní energie – je to velmi vítací a kontaktní pejsek.

Náš tým úspěšně působí v nejrůznějších prostředích – ať již se jedná o interakci s dětmi v MŠ, ZŠ, dětských skupinách nebo s dospělými v nemocnicích nebo Sociálních zařízeních, či seniory v Domovech pro seniory. Jsou to například chráněné bydlení Čtyřlístek, Hospic, Fakultní nemocnice Ostrava, Centra sociálních služeb, dětské domovy, Diakonie. Vyhovíme i klientům, kteří mají zájem o individuální sezení, v případě neslyšících využíváme znalost znakového jazyka.

Příklady náplně lekcí:

– přivítání a seznámení s pejskem, instruktáž jak se k pejskovi chovat atd.,

– seznámení s pomůckami,

– aktivita zaměřená na smysly pejska – ukázky dovedností v souvislosti s čichem, klienti jsou přímo zapojeni,

– hry u stolečku (psí pexeso, psí olympiáda, psí puzzle, a mnoho dalších – stíny psů, pejsci v pyžamu),

– psí hlavolamy, hry s pejskem,

– co nejbližší kontakt – mazlení s pejskem, hlazení atd.,

– lze zařadit kvíz na téma pes a jeho smysly, tělo, myslivecká mluva,

– ukázka canicrossu,

– různá témata k diskusi – povídání o adopci na dálku pro nemocné a opuštěné pejsky, o náplni neziskových organizací v této oblasti atp.

Rádi vše vysvětlíme při osobním setkání – jsme připraveni za Vámi přijet kamkoli po předchozí dohodě. Jsme flexibilní a vstřícně reagujeme na požadavky klientů.

Věříme, že právě Vám můžeme pomoci a podaří se nám společně naladit na tu správnou vlnu…:o))